Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Gæsterne ventes”. Interiør med to af kunstnerens døtre ved vinduet. Sign. monogram. Olie på træ. 37,5×39,5.
Ilsted har også lavet motivet som mezzotinte i 1911 (Opus 6).
Udstillet: Winkel & Magnussen oktober 1907 nr. 53, afb. s. 11.
Proveniens: Ingeniør og direktør S. F. Woldbye, dennes auktion i Kunsthallen 8.-9. oktober 1936 nr. 37, afb. s. 10.