1726/514
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Mørklægning”. Pendel med ti horisontale skærme af patineret, sortlakeret metal. Formgivet 1941 til Tivoli København. Diam. 52.
Senere udgave. Udført i begrænset antal til jubilæum og efter det oplyste kun udbudt til ansatte.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. juni 2017
Vurdering
Hammerslag
38 bud