2447/59
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med stående figur. skive af hvid emalje med romertal. 19. årh.s slutning. H. 55. B. 39. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fjerpen i blækhus mangler.
Vurdering