2411/​739

Yrsa Lundstrøm (f. Hansen) (f. København 1890, d. 1954)

Opstilling med blomster, 1917. Usign.; på bagsiden betegnet “Malet af professorinde Yrsa Lundstrøm, 1917”. Olie på lærred. 70×67.

Proveniens: Tidligere i Martha og Paul Gauguins samling.

Yrsa Lundstrøm forbereder sig til Kunstakademiet hos Emilie Mundt og Marie Luplau samt hos Vilhelmine Bang. Hun bliver optaget på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder i 1909 og dimitterer i 1914. Blandt de medstuderende på Kunstskolen for Kvinder er Ebba Carstensen og Kamma Thorn. I årene 1912–1922 deltager hun i adskillige gruppeudstillinger og en enkelt separatudstilling, men ved indgåelse af ægteskabet med Vilhelm Lundstrøm i 1923 afbryder hun sit virke som maler. Inden da når hun dog at markere sig som en talentfuld, eksperimenterende ung kunstner, der får gode anmeldelser. I 1920 deltog hun i Kvindelige Kunstneres Retrospektive Udstilling.

Det er yderst sjældent - grundet hendes korte karriere - at hendes værker finder vej til auktion, men hun er repræsenteret på Fuglsang Kunstmuseum.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Original stand.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK