877/749
Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Parti fra Sørvág mod Tindhólmur, Færøerne. Sign. S.J. Olie på plade. 30×42
Udstillet: Kunstneres første udstilling i Torshavn, 1927.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018
Vurdering
Hammerslag