2426/​909

Margrethe Agger (f. København 1943)

“Røde Bølger”. Håndvævet vægtæppe af uld med motiv i fortrinsvis blå og røde nuancer. Sign. monogram på forside samt mærket Margrethe Agger, 2010 på bagside. Unik. H. 68. B. 73.

Original kvittering fra 2013 medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

926109 1.500 DKK