912/​159

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Henad aften ved Terracina. Udsigt over havet til bjergene mod syd. Kvinder og børn på vejen bære vand fra kilden”. Sign. L. A. Ring Terracina September 1894. Olie på lærred. 61 × 96.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910, nr. 305.

Udstillet: Charlottenborg 1895 nr. 507 (tillæg). Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 99.

Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring 1854–1933”, 1934 afb. s. 281 og omtalt s. 282: “Kort før Afskeden med Siena havde Ring igen taget Friluftsmaleriet op i de to smaa Skitser fra Byens Udkant, og dette Arbejde i det fri fortsættes i en Række Fremstillinger fra Stranden ved Terracina, af hvilke det største og betydeligste er Aftenbilledet fra Landevejen langs Havet med de vandbærende Kvinder og Børn, et typisk italiensk Motiv.”

Proveniens: “Fortegnelse over malerier og keramiske arbejder af L. A. Ring, hvilke bortsælges ved Auktion”, 1896 nr. 21, her betitlet “Vandbærersker, Terracina”. Paul Hagemann (1910, 1924). Bruun Rasmussen auktion 330, 1975 nr. 353, afbildet s. 37. Bruun Rasmussen auktion 873, 2017 nr. 39 afb. 59.

Terracina ligger i Latina provinsen syd for Rom.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK