870/​65

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Erhvervet af Nationalmuseet i Stockholm i februar 2017

“En gammel Söemand siddende paa en Kanon”. 1826. Usigneret. Olie på lærred. 22×18.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 16.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 205, 1967 nr. 25 afb. s. 25. Bruun Rasmussen auktion 266, 1971 nr. 31 afb. s. 31.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK