Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 585”. Telefonbord af teak med top ilagt sort formica, opsat på tilspidsende ben af eg. Front med hylder samt fire skuffer med greb af stål. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 56. B. 75. D. 45.
Præsenteret på Snedkerlaugets 32. udstilling på Kunstindustrimuseet. 19. sept. - 5. okt. 1958.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: Dansk Møbelkunst gennem 40 år. bind 4, side 46–47. (Ikke afbildet)
Litteratur: Mobilia nr. 41, nov.-dec. 1958, s. 55.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||