2348/​793

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld og skindkedder. Model 2333. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 217.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Stof under sofa med hul.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK