921/​109

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Harald Conradsen (1820–1905). Sign. L. Frøl. Neapel 1849. Bly på papir. Bladstørrelse 23×18. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 18, omtalt s. 36, afb. s. 36.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 32).

Billedhuggeren og medaljøren Harald Conradsen blev optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i København i 1832 og vandt Den Store Guldmedalje i 1845 og rejste i årene 1846 til 1850 til Rom, Napoli, Paris og London på det medfølgende 3-årige rejselegat.

Om Harald Conradsens som en højt værdsat ven blandt kunstnerkollegerne i Rom står det meget fint beskrevet i udstillingskataloget “Venskabsportrætter fra Rom”:

“”...24. September forlod jeg Neapel for at nærme mig mit Hjem - tog afsked med Frölich og Winstrup.“ Citatet stammer fra Harlad Conradsens udførlige Rejsedagbog 1847–49. Hans rejsebøger og talrige breve vidner om, at han var en vellidt og beskeden ven - og om at han glædede sig til at komme hjem til kæresten Regina. Thorald Læssøe (1816–1878), Lorenz Frølich og L.A. Winstrup (1815–1889) synes at have været blandt de faste rejseledsagere - og ikke mindste J.A. Jerichau (1816–1883) - om hvem Wilhelm Bissen udtalte: ”Hvem der ligesom Jerichau havde en Conradsen!“ Jerichau omtaler Jerichau omtaler venskabsrelationerne i et brev til hustruen og malerinden Elisabeth Jerichau Baumann (1819–1881): ”Thorald, Harald og jeg, vi ere de stærkeste Venner; Harald Conradsen er et herligt Menneske, og jeg er fuldt overbevist om, at et fast og inderligt Venskab altid vil finde Sted imellem ham og mig, og vi ville for hele Livet kunne være Meget for hinanden, vi passe for hinanden som Mennesker og som Kunstnere[...] Jeg lever også i godt Venskab med Frølich og Winstrup; men det er dog ikke af den Betydning.“ Efter hjemkomsten fra Rom bevarede Frølich en kunstnerisk forbindelse til både Winstrup og Conradsen.[...]” (“Venskabsportrætter fra Rom”, s. 36).

Se også Lorenz Frølichs portræt af L. A. Winstrup lot nr. 110.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag