2434/​19

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Marine med en jagt i høj sø ud for Møns Klint. Sign. C. Frederik Sørensen 1869. Olie på lærred. 74×107.

N. B. tilføjelse til stand 13–8-2024.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 25, afbildet s. 26 samt auktion 815, 2008 nr. 600.

Retoucheringer samt minimale spor af forrensning. Minimal afskalning samt minimalt stødmærke ved nedre kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
20.000 DKK