2434/19
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med en jagt i høj sø ud for Møns Klint. Sign. C. Frederik Sørensen 1869. Olie på lærred. 74×107.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 25, afbildet s. 26 samt auktion 815, 2008 nr. 600.
Retoucheringer samt minimale spor af forrensning.
Vurdering