1250/811
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1788”. Et par armstole af bøgetræ, løse hynder med ternet betræk. Udført hos Fritz Hansen, 1978. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Hynder med huller i betræk. En lædersnøre er defekt.
Moderne kunst og design, 11. december 2012
Vurdering
Hammerslag
10 bud