2437/​87

Tysk patene af delvist forgyldt sølv, lavt spejl, hævet fane, graveret med cirkulær dekoration. Mestermærke IGS, Berlin, 18. årh.s første halvdel, oldermandsranke. Vægt 122 g. Diam. 16 cm.

Alders- og brugsslitage, inkl. slidt forgyldning, mærker og ridser. Kraftige stemplinger.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?