1503/1099
Flora Danica halskæde af forgyldt sterlingsølv, vedhæng prydet med facetslebne klare sten. Vedhæng L. ca. 2,8 cm. Kæde L. ca. 41,5 cm.
Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 14. januar 2015
Vurdering
Hammerslag