1638/1772
Manglebræt af bemalet træ prydet med karvesnit og dateret 1800, greb i form af hest L. 65 cm. Medfølgende rullestok. (2).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ormehuller.
Varia, 22. september 2016
Vurdering
Hammerslag