1444/1557
Marine vægur i sort kasse, skive med sorte arabertal, fast-slow regulator, signeret Chelsea Clock Co. Boston, U.S. Maritime Commission, ser. no. 9758. 20. årh.s første halvdel. Diam. 26 cm. Optræksnøgle medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Løs, skæv sekundviser medfølger.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag