2412/773
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Et sæt på tre stumtjenere af bøg. Model ND 1. Formgivet 1963. Udført hos Kvist Møbler. H. 165. Diam. 68. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Tørrevner ved base.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag