Tycho Brahe (f. Skåne 1546, d. Prague 1601, Astronomer and alchemist)
Tycho Brahe: De Mundi Aetherei Recentioribus Phaenomenis. Liber Secundus. [Hven 1588]-Frankfurt: Godfrey Tampachius 1610. 3. udg. 4to. Koll.: Titelblad (dat. 1610) (14)+465+(2). Eksemplaret mangler sidste blad NNN2 med kolofon fra Uranienborg, indsat i facsimile. Med 2 helsides træsnit af astronomiske instrumenter og mange illustrationer i tekst. Flere blade med fugt. Et blad omrandet. Indb. i nyere halvpergament.
Litteratur: Dreyer: Brahe p.369; Houzeau and Lancaster 2699, Thesaurus 250. + Graesse IV, 339.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020