Stig Lindberg (f. Umeå, Sverige 1916, d. Italien 1982)
Berndt Friberg (f. 1899, d. 1981)
To små vaser og en lille skål af stentøj. Rund vase dekoreret med okkergul og lysegul glasur. Sign. Friberg. Lille vase med smal hals samt skål modelleret med indridset mønster i relief. Dekoreret med blå og mørkebrune glasurer. Sign. Stig L. Alle dele udført hos Gustavsberg, Sverige, med studiohånd. Unika. H. hhv. 8,8, 10,5 og 5. Diam. hhv. 8,5, 6 og 11. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Friberg-vase med afslag på munding, samt minimalt afslag på fodrand.
800608 | ||
806479 |