922/​22

Helge Vestergaard Jensen (f. Herning 1917, d. København 1987)

Fritstående skænk af mahogni, front med seks skuffer med runde, indfalsede greb. Formgivet ca. 1957. Udført hos snedkermester Søren Horn, stemplet. H. 80. L. 200. B. 49,5.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Litteratur: Mobilia 1957.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?