2423/510
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
To blanc de chine skulpturer modelleret i form af hhv. mand og kvinde med børn på delfiner. Sign. Kai N. 24. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 37,5 og 42. L. hhv. 34 og 33. (2)
Kvinde på delfin: Stor reparation op delfinens ene finne. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud