917/​574

Emilie Mundt (f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922)

Portræt af en kvinde i rød kjole stående i en dagligstue med en handske i hånden. Sign. E. Mundt 1889. Olie på lærred. 134×90.

På bagsiden af rammen betegnet ’A. N. Schioldann Gl. Kongevej 136’.

Udstillet: Charlottenborg 1889 nr. 563.

Proveniens: Murermester Schioldann (1889). Bruun Rasmussen auktion 453, 1983 nr. 140.

Albert Nicolai Schioldann (1843–1917) var murermester, arkitekt, justitsråd og grundlægger af Schioldanns Stiftelse på Nørrebro. Schioldann var bygherre på og ejer af en stor beboelsesejendom med herskabslejligheder, som blev opført på Gl. Kongevej 136–38 i København i 1885. Han flyttede selv ind i bygningens første sal sammen med sin hustru Frederikke Christiane Schioldann, f. Meyer (1847-?). Bygningens fjerde etage blev indrettet med syv store kunstneratelierer. I 1886 flyttede kunstnerne Emilie Mundt og Marie Luplau (1848–1925) ind i ateliererne, hvor de skabte et fælles kunstnerhjem og oprettede en privat tegne- og malerskole for kvinder. Skolen havde dimissionsret til Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder og blev hurtigt populær, og Mundt og Luplau kom således til at præge en hel generation af unge kvindelige kunstnere. De drev skolen på Gl. Kongevej frem til 1913.

Nærværende maleri forestiller antagelig Schioldanns hustru Frederikke.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK