Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)
“La chevelure epandue”. Sign. Corneille 81 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Akryl på lærred. 60×73.
Proveniens: “Nutidskunst”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 364, København 30. september 1987, kat. nr. 42, gengivet side 51. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejer.
Moderne malerier, 11. juni 2024