Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Bjergsti ved Sora. En hyrde og en flok får på vejen”. Sign. monogram 83. Olie på lærred. 96×123.
Udstillet: Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 124.
Proveniens: I kunstnerens eje indtil 1911. Winkel & Magnussen auktion 302, 1943 nr. 237, afbildet s. 13.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020