2016/​888

Dansk møbeldesign

Cirkulært spisebord af palisander, top med udtræk og to tilhørende tillægsplader, heraf en med sarg. Opsat på runde ben af mahogni. H. 70. Diam. 122. L. 170,5/219. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Falmet. Tillægsplade med sarg med afslag i finér på ene hjørne.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK