Et par fine østrigske flintlåspistoler ca. 1710 af Casper Dilpp i Stein monteret i forgyldt messing. Kolbekapper med bladslyng og militære atributter, tomskilt med samme, flade låse graveret med rytterslag mellem osmanner og europæer samt mærket CASPAR DILPP bag hanen og IN STEIN mellem batterifjedererne, gennembrúdte sideblik med bladslyng, ca. 34,8 cm. lange piber i kaliber ca. 15,5 mm. med flad ryg mærket C. DILP IN STAIN i guld skåret med militære atributter over krudkamrerne, horndubbede ladestokke i træ holdt af to kannelerede rørkner. Kolberne er skåret om metaldelene og svansskruebladene har sigterille. (2)
Alt jern afrenset, den ene pistol kan ikke stå i sidste ro, kolberne proffesionelt restaurerede.