2447/976
Lænestol med stel af bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Udført hos Fritz Hansen. Model 1462. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger. Defekt søgræs.
Vurdering