921/​261

Russisk miniature profilportræt af Zar Nikolaj I af Rusland (1796–1855), udført af forgyldt bronze med buet glas i cirkulær ramme. Tilsyneladende usigneret. Ca. 1830. Diam. 13,5 cm.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK