Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med time-, kvarter-, og minutrepetition samt kronograf, hvid skive med arabertal og små sekunder, skive utydelig signeret, støvkapsel af guld mærket Heures Répétition Quarts, Chronographe, Médaille d'or Genève 1896, Répétition à minutes, kapsler nummererede 213975, forkapsel tillige nummereret 844. Ca. 1900. Vægt ialt 122 gr. Kassediam. 59 mm. Samt urkæde af 14 kt, vægt 33 gr. (2)
Uret går, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Antageligt er glasset blevet gulligt.
Varia, 3. oktober 2013
18 bud