Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)
Den kongelige familie på køretur. Fra venstre Kronprins Frederik (VIII), en kusk, Kronprinsesse Lovisa, en kusk, Hertuginde Thyra af Cumberland samt Dronning Louise. Sign. Otto Bache 1879. Olie på lærred. 26×40.
Indkøbt af ejers morfar, der grundlagde Dansk Trælasthandel (idag Silvan). Han boede ved Hvidøre, der i 1906 blev erhvervet af Christian IX´s døtre, dronning Alexandra af England og enkekejserinde Dagmar (Marija Fjodorovna) af Rusland.
Proveniens: Maleriet har været I familiens eje i mindst 100 år.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 27. november 2018