Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
”Safaristolen”. Et par armstole af ask. Armlæn af kernelæder. Sæde og ryg betrukket med lys kanvas. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
I 1933 tegnede professor Kaare Klint sin variation af “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål. Kilde: Rud. Rasmussen's Snedkerier.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, afb. s. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 17. september 2024