2427/​57

En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark:

Prinsesse Thyra af Danmarks signetsæt i skrin af sølv: Rektangulært skrin af sølv, låg graveret med Prinsesse Thyra af Danmarks spejlmonogram, indvendig inddelt i rum af træ. Grey & Co., London 1909. L. 13,5 cm. Signet af sølv, graveret med Prinsesse Thyra af Danmarks spejlmonogram. Utydeligt mestermærke, Birmingham, 20. årh.s begyndelse. Vægt 22 g. H. 5 cm. Signet af sølv, graveret med den danske kongekrone, monteret med rum og skubber til lak. Tyskland, 20. årh.s begyndelse. Vægt 11 g. L. 10 cm.

Prinsesse Thyra af Danmarks brevåbner af sølv og perlemor. Birmingham 1892. L. 18 cm.

Prinsesse Thyra af Danmarks hårspænde-bakke af sølv. William Comyns & Sons Ltd., London 1909. Vægt 32 g. L. 12 cm.

Hertil: Ovalt lågfad af pletsølv, indgraveret kronet monogram AW 14.VI.1912. Hukin & Heath, England. L. 27 cm. (6)

Prinsesse Thyra af Danmark (1880–1945) var datter af Kong Frederik VIII af Danmark og søster til Kong Christian X af Danmark.

Proveniens: Efter Prinsesse Thyra af Danmark hendes nevø med hustru, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); hernæst deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik samlingen til dansk privateje, hvilket den har været indtil i dag.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Fra i Lyngby
Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

855768 2.500 DKK