Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Frattina”. Sign. Hornung 61; betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130×194.
Proveniens: Wolframs-Eschenbach Galerie 59, Aschaffenburg, Tyskland. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm, Sverige.
Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016