2045/718
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Georg Jensen (d. 1935)
Marmeladekrukke af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur. Sign. E.St.N., 6. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1949–1968. Kuppelformet låg samt ske af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Låget dessin 385. Samlet vægt 92 g. Ske: L. 17,8. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud