919/​69

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Udsigt mod Bozen og Schlern. Schloss Valentin”. Sign. S. Krøyer Schloss Valentino 1901. Olie på træ. 33×65.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 704.

Udstillet: Kunstforeningen, “P.S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 299, tilhørende P.S. Krøyers dødsbo. Kunstforeningen, “P.S. Krøyer”, 1980 nr. 68. Den Hirschsprungske Samling & Skagens Museum, “Krøyer i internationalt lys”, 2011–12 nr. 131.

Litteratur: Marianne Saabye (red.), “Krøyer i internationalt lys”, Den Hirschsprungske Samling & Skagens Museum, 2011, afb. s. 312. Her skriver Saabye følgende: “I efteråret 1901 ankom Krøyer-familien til Eppan i Tyrol, hvor de slog sig ned på Schloss St. Valentin. Her på kanten af alperne med udsigt over bjergene og det frugtbare dallandskab malede Krøyer en række mindre studier, bl.a. den lille udsigt mod Bozen med borgen Schloss Freudenstein (kat. 131) [nærværende maleri]. I perioden efter Krøyers sygdom i 1900 havde de gentagne gange opholdt sig i dette område, hvor klimaet var behageligt. Krøyer befandt sig godt, og lysten til at arbejde havde atter meldt sig.” (s. 313).

Proveniens: P.S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 185, købt hér af dr. med. Einar Brünniche for 1210 kr. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2066, afb. s. 74. Louis Nielsens samling (2011–12).

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK