Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Helga Ancher og Engel Saxild spiller skak i hjemmet på Markvej. Ca. 1905. Sign. monogram. Olie på lærred. 50×60. Samtidig ramme.
Engel Saxild og hendes tvillingesøster Ella var Helga Anchers veninder, og disse søstre blev derfor malt flere gange af Helgas forældre, Anna og Michael Ancher.
Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012