2425/​7529

Carl Emil Östermann (f. Västra Vingåkers 1870, d. Stockholm 1929)

Portræt af Karl Henrik Karlsson (1856–1909). Sign. Emil Östermann. Bly på papir. Bladstørrelse 31,5×22. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 39).

Den svenske historiker og filolog Karl Henrik Karlsson rejste efter sin doktorafhandling til Italien i 1894. Her bosatte han sig i Rom for at studere de vatikanske arkiver, som han skulle bruge i hans studier af Middelalderen i Norden, særligt Sverige.

I nærværende portræt af Östermann ser vi en lidt fjern og eftertænksom Karlsson med let rynket bryn og nedadrettet blik.

Monteret på papir. Papiret er gulnet. Enkelte meget minimale fugtpletter. Monteret i passepartout.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag