2431/​144

Underkop og asiet af porcelæn, dekorerede i farver og guld med hhv. allegorisk landskab omkranset af guirlande og jagtscene. Underkop fra Marcolinis periode (1774–1813), asiet mærket med nital i guld og indridset X. 18.-19. årh. Underkop Diam. 13. Asiet L. 17. (2)

Asiet kraftigt restaureret. Underkop anden sortering, fremstår med mindre ridser på dekoration. Slitage på guld. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Fra i Aarhus
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?