Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)
Sønderjysk Louis XVI chatol af elemtræ og elmerod, overdel med to døre bag hvilke hylder og to skuffer, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum, herunder tre store skuffer. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 120. D. 58.
Lorenz Nielsen, Aabenraa, født 1739, etableret som mester 1774, død 1821, var blandt de dygtigste og mest originale møbelsnedkere i den danske fortolkning af den nyklassicistiske mode i tiden 1775–1800. Proveniens: Dansk privatsamling.