2431/​697

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af hvid marmor. Udført og mærket 1999 hos Fritz Hansen. H. 65. Diam. 140.

Proveniens: Hidrører fra Hanne Kjærholms hjem.

Tidligere solgt hos Bruun Rasmussen, auktion. 1348/​501.

Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.

Fra i Lyngby
Vur­dering

40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

868680 29.000 DKK
913873 28.000 DKK