Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Mor og barn siddende i solen foran et bondehus. Sign. Peder Mønsted Sæby 1923. Olie på lærred. 51×35.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2080.
Lærred bør strammes let op. Let stødmærke i trækroner øverst til venstre. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. december 2023
12 bud