2444/​581

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med drejestel og vippebeslag samt tilhørende skammel, på firpasfod af aluminium og stamme af stål, betrukket med originalt brunt skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)

Skammel stemplet serienr. 10080005261. Stol stemplet serienr. 527597600QZ.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?