1831/​816

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Et par armstole med stel af bøg med tremmeryg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet sort farvet skind. Model FH 1788. Udført hos Fritz Hansen. (2)

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

6.000 DKK  

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK