Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Strandskrænt med Træer”. Sign. J. la Cour April-Mai 1887. Olie på lærred. 67×100.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 620.
Proveniens: Janus la Cours dødsboauktion del II, Charlottenborg 1910 nr. 13, afb. s. 2.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017