922/​14

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

Ossian i sin hule. Scene fra Ossian-digtene. Ca. 1780–82. Usigneret. Olie på lærred. 44×56.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 326, 1945 nr. 5. Bruun Rasmussen auktion 82, 1957 nr. 192, afb. s. 120. Bruun Rasmussen auktion 93, 1958 nr. 1. Bruun Rasmussen auktion 112, 1959 nr. 1. Bruun Rasmussen auktion 261, 1971 nr. 1, afb. s. 7. ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal. Litteratur: Charlotte Christensen, “Ossian-illustrationer i Danmark” i “Fund og Forskning i Det Kongelige Biblioteks Samlinger”, årg. 19, 1972, omtalt s. 31 note 20.

Kulturelt skabte det 18. århundredes romantiske understrømninger en fornyet interesse for litterære værker med bevæget følelsesindhold, såsom Iliaden, Odysseen, Shakespeares værker og sågar også Bibelen. I 1760’erne blev “Ossians Digte” (“The Poems of Ossian”) tilføjet til rækken. De skotske digte berettede om den heroiske kriger fra det 3. århundrede, Ossian.

Digtene fremstår som en oversættelse udgivet af den skotske poet James Macpherson (1736–1796). Ægtheden af digtenes alder og ophav er dog senere blevet betvivlet, og nogen mener, at udgiveren Macpherson i virkeligheden er forfatteren.

Uanset vakte Ossians fortællinger særligt opsigt nationalt, men også internationalt blev digtene taget imod med stor begejstring. Digtene, der ofte var skrevet med en storladenhed og melankoli, og som indeholdt al form for dramatik, fremmanede indre billeder, der indbød til illustration.

N. A. Abildgaard behøvede ikke at vente på en dansk oversættelse for at kaste sig over at skildre ossianske temaer; han var enormt optaget af digtene og havde flere oversættelser på andre sprog, hvilket gjorde Abildgaard til en af de første kunstnere i Danmark, der illustrerede Ossian-digtene.

Abildgaards fascination af den skotske helt gjorde dog kun indtryk på ganske få af hans elever, og derfor uddøde illustrationer af Ossian-digtene i starten af de 19. århundrede.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?