Engelsk George III lygteur i senere kasse af sortmalet med kineserier i guld, urskive af forgyldt messing, gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans, urværket med time slag, strike/silent og kalender. Bagpladen rigt graveret. Urskiven og urværket signeret 'Jn. Monkhouse, London. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 30. D. 19.
John Monkhouse er noteret som arbejdende i London årene 1756–1771.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Kasse og urværk ikke samhørende.