2426/​830

Søren E. Hansen

Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg. Indvendig med rum. Formgivet 1933. Udført hos Fritz Hansen. H. 68. L. 58. B. 33.

Provenance: Originates from the family of the previous owners of Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ormehuller. Lakslitage.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag