1911/2021
Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk. Gylden urskive med forgyldte visere og timemarkører. Integreret lænke. Omkreds ca. 15 cm. Samlet vægt ca. 20 g. Urets diam. 15 mm. 1960'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre fold på lænke ved spænde. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 13. marts 2019
Vurdering
Hammerslag